Krakonoš-en pulpitua

Doako irudia deskargatzeko erabilera doan.

Lagundu al dizut? Emaidazu kafea.

Deskargatu irudia

Vysoká pláň je hora v Krkonoších, ležící na česko-polské hranici na Západním Slezském hřbetu mezi Vysokým Kolem a Violíkem, asi 7 km SZ od Špindlerova Mlýna. Na polské straně vrcholu stojí Vysílač Sněžné jámy, asi nejzajímavější (a určitě nejnepřehlédnutelnější) stavba na hřebenech Krkonoš.

Goi Lautadako gailurra (Txekiar lurraldeko punturik altuena) 1490 m asl-en dagoen transmisorearen eraikinaren hego-mendebaldean dago. Milaka Bohemia, Moravia eta Silesia proiektuen irizpideen arabera, hau da Vysoké Kola bigarren mailako tontorra deiturikoa, Txekiar gailurraren protagonismoa (Vysoké Kolo-rekin jarlekutik altxatzea) 1497 m baino txikiagoa delako.

Lautada garaia Txekiar-Poloniako adiskidetasunaren bide gorrian edo Labská boudatik markatutako horia duen bidexkan ikus daiteke.

V roce 1837, tj. v počátcích krkonošské turistiky, byla v těchto místech postavena budka s občerstvením a útulkem pro 2 osoby, svého času první krkonošská stavba určená výhradně pro turistické účely. Po roce 1858 zbudovaný kamenný dům s restaurací pro 50 lidí už umožňoval nocleh pro 21 osob. V letech 1896–97 byl z iniciativy rodu Schaffgotschů postaven několikapatrový luxusní horský hotel Schneegrubenbaude s vyhlídkovou věží, se 44 dvoulůžkovými pokoji a několika jídelnami. Za druhé světové války se hotel stal rekreačním zařízením německé Luftwaffe. Po roce 1945 se budově začalo říkat Wawel, pro její podobnost s krakovským královským hradem. V roce 1950 zprovoznil Polský klub turistů PTTK v bývalém hotelu bufet a pouze několik lůžek, který sloužil do roku 1960, kdy byl na zbořeništi zdí bývalého hotelu zřízen provizorní TV vysílač pro přenos signálu z olympijských her v Římě. Současnou podobu získala budova po přestavbách v letech 1960-1964 a 1974-1978.

Elur hobiak (alemanez Schneegruben, poloniera Śnieżne Kotły) goi-isuriko isurialdeak dira goi lautadako iparraldeko eta ekialdeko maldetan. Iparraldeko magalean dagoen hobia Small Snow Pit izenekoa da (poloniarrez Mały Śnieżny Kocioł), 550 m luze, 400 m zabal eta 300 m sakon, ekialdeko maldan Elurra Pit Handia dago (poloniar Wielky Śnieżny Kocioł), 800 m luze eta 600 m zabal. 300 m-ko altueran, behealdean glaziar aintzirak daude Śnieżne Stawki. Elur hobiak paisaia alpetarraren adibide bikainak dira, landare bakan batzuek (adibidez, elur saxifragia, saxifragia, etab.).

partekatuz
Itxaron, mesedez ...

Iruzkin bat idatzi

Adresa vase emailová nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *